• ورق فینگر جوینت ورق یک لایه چوبی است که با اتصال تکه چوب‌های طبیعی ساخته می‌شود. در این روش تخته‌های چوبی بزرگ به تکه چوب‌های کوچک تبدیل می‌شوند و از اتصال این تکه چوب‌ها در کنار صفحه فینگر جوینت تشکیل می‌شود. دلیل نام گذاری ورق فینگر جوینت، استفاده از اتصال انگشتی یا فینگر جوینت در قطعات آن است.

 • ورق فینگر جوینت برخلاف ورق تخته فشرده (نئوپان) و MDF، دارای ساختار تمام چوب است و طبیعی بودن چوب در آن کاملاً مشهود است. ورق‌های MDF و تخته فشرده (نئوپان) از ترکیب خمیر چوب و مواد شیمیایی بسیار خطرناک مانند فرمالدئید ساخته می‌شود. در ساخت پنل فینگر جوینت از چوب طبیعی، بدون اضافه نمودن هیچ ماده شیمیایی و چسب چوب (پایه آب) استفاده می‌شود. در کنار این مزیت، می‌توان به قابلیت رنگ پذیری مجدد ورق‌های فینگر جوینت هم اشاره کرد. شما می‌توانید ورق‌های فینگر جوینت را در صورت نیاز بار دیگر و با تم رنگ متفاوت، رنگ کاری کنید. در صورتی که این امکان در MDF فراهم نیست. همان‌طور که می‌دانید ورق‌های MDF به آب و رطوبت بسیار حساس هستند و کمترین میزان رطوبت موجب برآمدگی ورق و پوسیدگی آن خواهد شد. درورق‌های فینگر جوینت با توجه به طبیعی بودن چوب، در شرایط مرطوب آشپزخانه کمترین میزان آسیب به آن وارد خواهد شد. اگر از روغن‌های گیاهی مخصوص چوب یا رنگ‌های آب گریز دیگر هم استفاده کنید، مقاومت صفحه فینگر جوینت به‌مراتب افزایش خواهد یافت.
 • سهولت استفاده و سرعت کار با آن، تنش زدایی قطعه قطعه آن که باعث می‎شود سال‌ها دوام داشته باشد. ضخامت یکسان در طول و عرض ورق، افزایش و کاهش طول صفر ورق‌ها، ابزار خوری و استفاده آسان در دستگاه‌های CNC، کاملا طبیعی بودن؛ که هیچ گونه مواد شیمیایی و سرطان‌زایی، در تولید این ورق‌ها استفاده نشده است.
 • صفحات فینگر جوینت کاملا از چوب طبیعی ساخته شده اند ولی در ساخت آن ها از چسب های مخصوص استفاده شده که نوعی ماده شیمیایی است . پس بهتر است هنگام برش فینگرجوینت ها ماسک مخصوص زده شود.
 • به طور کلی صفحات فینگر جوینت مقاومت خوبی در برابر رطوبت دارند.صفحات فینگر جوینت بسته به نوع چوبی که در آن ها مورد استفاده قرار گرفته می تواند کاملا ضد آب باشد همانند فینگرجوینت های پالونیا.  ولی بعضی از صفحات در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در برابر رطوبت دچار بادکردگی می شوند.
 • بله در صورت استفاده و برش نامناسب این مشکل به وجود می آید. در بعضی از فینگر جوینت های نامرغوب این مشکل بیشتر دیده می شود.
 • بیشترین استفاده از این پانل‌ها در زیبا سازی هر چه بیشتر دکوراسیون منزل، اماکن تجاری و اداری؛ برای تولید سطوح میز و صندلی، مبلمان و تخت خواب، صفحه کابینت و کمد، دیواره‌ها و کف پله می‎باشد. استفاده دیگر این ورق‌ها در تولید انواع ظروف چوبی و باکس گل می‌باشد. برای همه موارد ذکر شده؛ اجرا کننده باید تمام اصول و تکنیک‌های کار را بداند، در غیر این صورت ممکن است به مشکلاتی بر بخورد.
 • قیمت فینگرجوینت ها با توجه به نوع چوب ،درجه چوب،ضخامت فینگرجوینت و کاربرد آن می تواند متفاوت باشد. جهت اطلاع از قیمت ها با ما تماس بگیرید.
 • صفحات فینگر جوینت راش باید تا زمانی که مورد استفاده قرار می گیرند در کاورهای مخصوص خود نگهداری شوند. در صورتی که این کاورها را پاره کردید باید با استفاده از لابند هایی با ضخامت یکسان در بین صفحات هوا را به تمام سطوح صفحات برسانید. صفحات فینگر جوینت نباید در معرض خورشید یا باران قرار گیرند. در صورتی که صفحات فینگر جوینت را بر روی همدیگر قرار دادید؛ بر روی صفحه بالایی یک جسم سنگین قرار دهید تا دچار خمیدگی محلی نشود. صفحه های فینگر جوینت را تا مرحله لاک زدن(وارنیش) از رطوبت و هوا دور نگه دارید و وارنیش قسمت های تولید شده را با فاصله کم پس از تولید انجام دهید. بعد از ساخت یک محصول قطعات باقی مانده را در کاورهای پلاستیکی نگه دارید.
 • ۱- محصول را تا زمان استفاده داخل نایلون نگهدارید. ۲- صفحاتی که در انبار هستند باید در نایلون نگهداری شوند و اطمینان حاصل شود که لابندهایی که بین پالت ها قرار میگیرد دارای ضخامت یکسان باشند. ۳- اطمینان حاصل شود که لابندهای بین پالت ها در طول زمان نگهداری، صاف، دارای ضخامت یکسان و‌فاصله های برابر باشند. ۴- صفحات در انبار با زمین به طور مستقیم در تماس نباشند. ۵- صفحاتی که در روی بالاترین پالت قرار دارند ( یعنی هیچ پالت یا صفحه دیگری روی آن نیست)، میتوانند شامل “خمیدگی محلی” شوند. جهت جلوگیری از این اتفاق، باید یک جسم جامد سنگین روی آن صفحات قرار داد. ۶- صفحاتی که از نایلون خارج میشوند یا به قطعات کوچکتر تبدیل میشوند باید در شرایط آب و‌هوایی ( دما و‌رطوبت هوا) محل استفاده نهایی محصول قرار بگیرند. ۷- صفحات فینگرجوینت هرگز نباید در معرض نور خورشید، باد یا باران قرار بگیرند؛ اینها باید در یک محیط بسته و‌ بدون هوا نگهداری شوند. ۸- تمام صفحات باید از رطوبت و ‌جریان هوا دور بمانند تا مرحله وارنیش ( لاک زدن) ۹- محصولات در جهت ساختار ( structure ) درخت بریده شوند. ۱۰- باقیمانده قسمت هایی از صفحه که بریده شده اند، باید در نایلون نگهداری شوند و تولید محصول نهایی نباید زمان زیادی ببرد. ۱۱- عملیات رنگ و وارنیش برای تمامی سطوحی از محصول که از فینگرجوینت ساخته شده است، به میزان یکسان استفاده شود.
 • تولید ظروف چوبی با الوار راش درجه یک رندگی- گندگی شده از نظر اقتصادی به صرفه تر است. چرا که هزینه متریال اولیه برای تولیدکنندگان ظروف به نسبت پانل های چوبی مثل فینگرجوینت، یک سوم خواهد شد.
 • انواع گریدبندی بر اساس برشی که از نواحی مختلف گرده بینه زده می‌شود، به وجود می‌آید. برای آشنایی بیشتر مقاله انواع گریدبندی را از اینستاگرام ما مطالعه کنید.
 • با توجه به زمان زیادی که بابت خشک کردن گرده بینه گرفته می‌شود، هزینه نگهداری چوب تَر در انبار، پرتی زیاد چوبی که به صورت طبیعی خشک شده باشد، خرید چوب تَر صرفه اقتصادی ندارد.