استاندارد OHSAS 18001

 • توییتر
 • فیس‌بوک
 • تلگرام
 • واتساپ
 • لینکدین
 • پست الکترونیکی

استاندارد OHSAS 18001

استاندارد OHSAS 18001 چیست؟

استاندارد OHSAS18001 را استاندارد مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی هم می نامند. استانداردی که در آن الزاماتی را برای سازمان‌‌ها ارائه می کند که می خواهند ایمنی کارکنانشان را بالاترین حد ممکن نگه دارند. این استاندارد از نظر متن و الزامات به استاندارد ISO ۱۴۰۰۱ بسیار شبیه است و بجای الزامات محیط زیستی، الزامات ایمنی و بهداشت شغلی آورده شده است.
استاندارد ۱۸۰۰۱ توسط سازمان بین المللی ISO تدوین نشده است و به همین سبب نباید از عبارت ISO در کنار آن استفاده کرد. این استاندارد را OHSAS 18001 می نامند (مخفف Occupational Health and safety Assessment series به معنی سری ارزیابی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای).

 

مزایای OHSAS 18001 چیست؟

 • بهبود تصویر و اعتبار شرکت‌ها را بین سهامداران، مشتریان و عموم مردم
 • اتخاذ بهترین اقدامات بین المللی در رابطه با مدیریت ریسک
 • تضمین سلامت و رفاه کارمندان، پیمانکاران فرعی و مردم
 • به حداقل رساندن مسئولیت کارفرمایان از طریق اتخاذ کنترل‌های فعال
 • تضمین آگاهی و رعایت قوانین
 • کاهش یا از بین بردن خطرات محیط کار، میزان تصادف و حادثه
 • افزایش انگیزه کارکنان، از طریق تهیه یک محل کار ایمن تر

 

کاربرد استاندارد OHSAS 18001

استاندارد مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای OHSAS18001 دارای الزاماتی است که با هدف کاهش ریسک در سازمان‌ها تدوین شده اند. این الزامات برای سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای طرح ریزی و نوشته شده‌اند. در صورت اجرا در سازمان‌ها می توانند از طریق کنترل خطرات موجب بهبود عملکرد سازمان شوند. دامنه کاربرد این استاندارد به عواملی مانند خط مشی ایمنی، بهداشت حرفه ای، ماهیت و شرایطی که در آن فعالیت می‌نماید و خطرات و پیچیدگی این فعالیتها بستگی دارد. OHSAS18001 قصد دارد تا به موضوعات ایمنی و بهداشت حرفه‌ای اشاره نماید و نه به ایمنی محصول و خدمات.

 

تاریخچه استاندارد OHSAS 18001

با توجه به نبود استانداردی بین المللی در خصوص ایمنی و بهداشت شغلی در سال ۱۹۹۸ در کمیته ای با نظارت و رهبری انیستیتو استاندارد بریتانیا (BSI) تشکیل شد.
این کمیته با همکاری شرکت های انگلیسی صدور گواهینامه مشغول تدوین استانداردی در زمینه ایمنی و بهداشت شغلی شدند. اولین نسخه مربوط به استاندارد OHSAS18001 در سال ۱۹۹۹ ارائه شد و آخرین ویرایش مرتبط با سال ۲۰۰۷ می باشد.
سازمان بین المللی ایزو در سال‌های اخیر کمبود این استاندارد را احساس کرده است. در نتیجه اقدام به تدوین این استاندارد نموده و قرار است استانداردی با نام ایزو ۴۵۰۰۱ ارائه شود. این استاندارد اکنون در مرحله پیش نویس بوده و انتظار می رود تا اواخر سال ۲۰۱۶ و یا سال ۲۰۱۷ منتشر شود.

 

استاندارد OHSAS 18001 بخشی از سیستم IMS

استاندارد OHSAS18001 نیز مانند ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ یک استاندارد عمومی پرطرفدار بوده و تمام سازمان ها صرف نظر از اندازه، خدماتی و یا تولیدی بودن می‌توانند آن را پیاده سازی نمایند و محیط کاری ایمنی را برای پرسنل شان ایجاد کنند.
به شرکت ها و سازمان ها توصیه می‌گردد در صورت امکان و وجود شرایط مالی و اقتصادی نسبت به دریافت مجموعه گواهینامه استاندارد IMS که شامل OHSAS18001، ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵ و ایزو ۱۴۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵ می باشد اقدام نمایند.

 

چه کسب و کارهایی می توانند OHSAS 18001 را پیاده سازی می کند؟

OHSAS 18001 در طیف گسترده‌ای از صنایع اجرا شده است. استاندارد بهداشت و ایمنی می تواند به نفع هر سازمانی باشد که تصمیم به اجرای آن بگیرد. هدف از سیستم مدیریتی این است که کارکنان را محور قرار داده و از اجرای بهترین شیوه اطمینان حاصل شود. اجرای مؤثر نتایج استاندارد در یک محیط کاری ایمن‌تر برای نیروی کار شما، باعث کاهش ریسک می‌شود.